Horna Fostex FE 206 NV + Fountek Neo CD 3.5H

                                                                                              Keď sa povie pri reproduktoroch Fostex, každému vyznávačovi jednopásmových konštrukcií sa vybaví horna. Ani v tomto prípade to nie je inak.

Tieto ozvučnice, ak ich môžeme tak nazvať, sú v podstate prvé využívané akustické zosilňovače zvuku. Použijem obecnú definíciu, že zvukovod je trubica, s dostatočne tuhými stenami, jeho prierez je buď konštantný, alebo zväčšujúci sa podľa určitého zákona od jeho vstupu až po výstup.

Teda ide o plošnú transformáciu a prispôsobenie malej impedancie prostredia, ktorá nedostatočne zaťažuje vyžarovaciu impedanciu meniča. Veľmi zjednodušene, na membránu meniča sa privedie hustejšie prostredie a prirodzene sa prispôsobuje až k ústiu zvukovodu a samozrejme naopak.

Okrem toho horna vyžaruje, pokrýva priamym tlakom istú oblasť čo má vplyv na akustický tlak, všetko pri zachovaní pravidiel vyžarovania zvukovodu a jeho smerových vlastností. Na vlastnosti zvukovodu, majú vplyv jeho dĺžka od hrdla až po vyústenie, celková plocha, tvar v priečnom reze a materiál z ktorého je vyrobený.

To je zhruba na úvod. O zvukovodoch by sa dalo písať donekonečna a sú im venované rozsiahle štúdie. Fostex a firmy, ktoré sa im stále venujú, vychádzajú z požiadaviek na vysoký akustický tlak, pri malom výkone zosilňovača, minimálnej výchylke meniča, čo je prípad elektrónkových zosilňovačov a tiež zosilňovačov v triede A.

Okrem účinnosti, tu máme aj absenciu výhybky, čo oceňujú v prvom rade Hi-Fi puristi. Treba poznamenať, že síce nenastáva problém zlým sfázovaním viacerých meničov, ale na druhej strane smerové vlastnosti bezmála 20 cm meniča a frekvenčné nedostatky túto žiadanú vlastnosť nevykúpia.

To isté platí aj pri Fostexoch a práve preto zákazník zvolil zaujímavú nadstavbu, páskový menič Fountek NEO CD 3.5 H. Určite je to zaujímavý menič, solídne spracovaný, navyše so slušnými parametrami.

Okrem nízkeho skreslenia a širokého frekvenčného rozsahu, má aj veľmi dobré vyžarovanie v uhloch, ako vidieť aj v meraniach. Jediný problém ktorý som zaznamenal, je zvláštny efekt v spodnej časti prenášaného pásma, zdá sa že je to odrazom vo zvukovode.

Výhybka sa použila jednoduchá. Nevznikla potreba výrazných kompenzácií na akustickej a ani elektrickej strane. Delenie sa akusticky nachádza v oblasti 1,9kHz, čo má priaznivý vplyv na priestorové vyžarovanie. Výsledok sa prejavil v lineárnej výkonovej charakteristike a smerovom indexe.

Na záver treba napísať, že reproduktory k sebe výborne sadli po stránke akustického vyžarovania, ale aj farby zvuku. V priložených grafoch sa nachádzajú porovnania medzi pôvodnou a modifikovanou sústavou.

Ešte drobná poznámka. Meranie v blízkom poli sa nedalo použiť pre výrazné nulovanie tzv. hrebeňovou funkciou, ktorá sa prejavuje pri všetkých hornoch, či pri TML ozvučniciach. Problém sa rieši dodatočným zatlmením kanála. V tomto prípade bolo tlmenie úplne zbytočné, respektíve výsledok nesplnil očakávanie.

Už len dodatok. Fostex sa venuje tejto koncepcii dlho a výsledky sú zrejmé. Podľa mňa sú určite lepšie, ako predražený Lowther o ktorom úplne pochybujem. Z môjho pohľadu je ale táto koncepcia prekonaná a skôr by som volil nejaký solídny koaxiálny menič a klasickú ozvučnicu.