Firma Orion bola založená v júni 1913 viedenským priemyselníkom Jánošom Kremenezkym ako dcérska spoločnosť pod menom Ungarische Wolframlampen Fabrik Joh. Kremenezky A.G. Budapest. V roku 1924 je spoločnosť uvedená v zozname združení s General Electric Company Schenectady N.Y., USA.
V roku 1925 spoločnosť začala s výrobou elektrónok a rádií v roku pod obchodnou značkou Orion. V 30. rokoch bola spoločnosť významným výrobcom vysoko kvalitných rozhlasových prijímačov, z ktorých niektoré boli exportované pod ochrannou známkou Tungsram (The Norges Elektrishe Marerellkontroll NEMKO uvádza ako výrobcov radu Tungsram rádií od roku 1937 UWF a Ungarische WLF až 1939).
Spoločnosť založila distribučnú spoločnosť (1931 : Svenska Orion Forsaljings A.B. Štokholm, 1984: Orion Štokholm), ktorú po vojne znárodnila švédska vláda. Táto otázka bola vyriešená okolo roku 1950, keď boli vydané nové akcie, aby mohlo Maďarsko uplatňovať svoje vlastnícke práva. Od roku 1957 sa spoločnosť zameriavala na výrobu televízorov. Rozhlasová výroba bola zrušená v roku 1964 a presunutá do spoločnosti Videoton.
Toľko celkom obšírny začiatok a dôkaz, že firma Orion mala skutočne slávnu minulosť. Nás samozrejme zaujíma sortiment reproduktorových sústav. Je skutočne náročné datovať odkedy sa firma začala venovať akustike, ale prvé série sústav majú rok výroby koniec šesťdesiatych rokov. Portfólio tvorili malé policové sústavy, klasické trojpásmovky, stĺpové sústavy, ale aj monitory s nastaviteľnými korekciami.
Sústavy HS-280 sú klasické, uzavreté maloobjemové trojpásmovky, ktoré majú niekoľko modifikácií, technických, ale aj dizajnových. Tieto konkrétne majú v názve dodatok Rumba. Oproti starším majú na stredy použité namiesto klasických meničov kaloty, povrchová úprava je čierna dýha existovali ešte sústavy s dýhou prírodnou.
Čo sa týka jednotlivých meničov, na stredy a výšky sú použité kalotové meniče, membrány sú z plastovej fólie od firmy BASF, basový menič má papierovú membránu s klasickou vlnkou a pomerne malým feritovým magnetom. Vo vnútri sústavy sa nachádzala tlmiaca tkanina s minimálnym vplyvom aj kvôli jej použitému množstvu.
Výhybka bola navrhnutá až sparťansky, pár súčiastok, pomerne dosť mizerných bipolárnych kondenzátorov, menších cievok a jedného, 0,5 watového rezistora. To sa prejavilo aj na pôvodnej frekvenčnej charakteristike a častých vadách v podobe spálených reproduktorov.
Musím ešte poznamenať, že ako obvykle išlo o dosiahnutie najlepšieho výsledku za prijateľnú cenu. V prvom rade som posilnil magnetický obvod pridaním magnetu a vyplnil celý objem sústavy. Výhybka bola navrhnutá samozrejme úplne nanovo, vnútorná kabeláž má väčší prierez.
Zvukovo boli pôvodné sústavy klasika z toho obdobia pri sústavách tohto objemu. Najhlbšie pásmo chýba, nasleduje pomerne výrazné navýšenie v oblasti 80-100 Hz, pokles a celkom výrazný zdvih od 1kHz až po najvyššie pásmo. Priznám sa, v niektorých prípadoch pri kvalite zvukových prepisov toho obdobia to nemuselo znieť až tak stratene, ale na dnešnú dobu je to nepoužiteľné, samozrejme aj so zreteľom na ochranu samotných meničov.
Priznám sa, nedalo mi a prebehol som nejaké fóra, kde sa preberali aj tieto sústavy, narazil som aj na jednoduché modifikácie s meraniami, alebo triviálne riešenie s prepólovaním stredového meniča. Takéto vylepšenie ma príliš nezaujalo, chcel som trochu viac a tak som navrhol výhybku komplikovanejšiu.
Výsledok po porovnaní je viditeľný aj počuteľný. Jediná chybička krásy je mimo osová charakteristika, ale pri tomto geometrickom usporiadaní sa nemožno čudovať. Zvukovo sa sústavy neutralizovali, nič nevytŕča, dá sa počúvať hodiny aj keď s určitým charakteristickým zafarbením. Vo výsledku sa ešte potvrdila nižšia impedancia, ale pre moderné zosilňovače by to nemal byť nijaký problém.
Záverom na porovnanie obligátne merania.