Technics SB-500

Stĺpové sústavy Japonského výrobcu Technics SB-M500 sa vyrábali od roku 1995 do 1999. Po roku 1999 sa vyrábala jej modifikovaná verzia MK2 až zhruba do roku 2001.  Modifikácie, ktoré som zaznamenal,  bolo priblíženie  osí stredového a vysokotónového meniča, čo sa v dizajne prejavilo ako zapustenie stredového do prednej dosky vysokotónového meniča.

MK2 bola tiež vyššia a užšia pri zachovaní rovnakej hmotnosti. Rozdiel sa nachádza aj v technických parametroch, konkrétne v hornej časti prenášaného pásma.  M2 má vyššiu medznú frekvenciu, dokonca 70Khz, pri poklese 16dB, čo je na to obdobie skutočne pozoruhodné. Škoda  že nevlastním merací mikrofón takých parametrov, ktorý by dokázal overiť tento  údaj, alebo aj údaj klasickej M500.

Čiže. SB-M500  je trojpásmovka, strednej výšky. Výhoda v novšej verzii v tomto smere určite je,  rozdiel 100 mm  spravil svoje. Klasickej verzii by určite tých pár cm naviac iba prospelo, preto odporúčam vyššie hroty, alebo malý podstavec.

Osadené meniče sú kalota, stred, respektíve stredobas  a dva basové meniče.  Materiál kaloty  a stredu je MICA,  čo je vlastne zmes minerálov špecifických vlastností. Vysoká tuhosť, nízka hmotnosť, odolnosť voči vlhkosti a teplote. v podstate nejaký predchodca keramiky, ktorú používa nemecký Accuton.

Basová sekcia je v zaujímavom usporiadaní tzv. Dual Dynamic Drive.  V podstate ide o dvojitý bandpass 1 rádu, kde je namiesto basreflexu pasívny radiátor.  Basový reproduktor má priemer 120 mm a papierovú membránu, pasívny radiátor má rozmer, ktorý má ekvivalent v priemere 150 mm a plochú obdĺžnikovú membránu z tuhého plastu. Basová sekcia je v podstate symetrická, reproduktory používajú spoločnú ozvučnicu, jedna časť vyžaruje smerom dopredu, druhá má vyrovnať tlak za sústavou. Sústava má skôr priemernú citlivosť 85dB.

Chcel som sa ešte zmieniť o peknej stránke, kde je databáza sústav, ktoré Technics niekedy vyrábal https://audio-database.com/TechnicsPanasonic/, kde sa nachádzajú fotografie a aj  technický popis.

Čo sa týka konštrukcie, tu naozaj nebolo čo vytknúť.  Pekná, tuhá ozvučnica, remeselne spracovaná na veľmi vysokej úrovni.  Zaujímavé technické riešenia, materiál membrány a netradičný pohľad na basovú časť.

Z výhybkou to už bolo horšie.  Pôsobila dosť jednoducho,  meniče teda aspoň stredobasový potreboval určite viac. Jednotlivé pásma boli od seba oddelené, čo potvrdzuje aj meranie.  V oblasti 2500Hz sa nachádzal viditeľný prepad, ktorý sa celkom zreteľne prejavil aj zvukovo. Meniče neboli ani dobre sfázované, nakoniec prepad bol spôsobený aj touto chybou.

Vysokotónová časť fajn, s miernym poklesom smerom k najvyšším tónom a výsekom v oblasti 18 Khz.   Čo presne spôsobilo túto deviáciu netuším. Po kontrole impedancie, ktorá bola bezchybná si myslím že to bolo na akustickej strane, konkrétne fázovým nástavcom.  Basová vetva neobsahovala nijaký filter, reproduktory boli zapojené na priamo a využívalo sa iba akustické filtrovanie, ktoré zabezpečil bandpass. Celkový prednes príjemný s pomerne dynamickým a kultivovaným prednesom najnižších tónov.

Základná požiadavka zákazníka bola  výraznejšie basy.  V tomto prípade boli možnosti obmedzené, reproduktory malého priemeru, malý pracovný objem a veľmi obmedzené možnosti výmeny. Čiže, jedinú alternatívu, ktorú som mohol použiť bolo celkové zníženie citlivosti. Týmto som vyriešil problém s intenzitou nízkych tónov a tiež som si mohol dovoliť solídne vyrovnať priebeh stredového meniča a zladiť ho s výškou.

Toto všetko sa podarilo prakticky úplne novou výhybkou. V  krátkosti spomeniem, že som musel pridať filter aj pred basový menič,  zvýšila sa zaťažiteľnosť  a lepšie sa zviazali stredné a nízke frekvencie. Stredový menič so svojím problematickým priebehom bol celkom oriešok,  zapojenie sa skomplikovalo, ale výsledok sa podaril.  Výške ostala 18dB výhybka so zmenou hodnôt a paralelný výsekový filter.

Na záver obvyklé meranie s konštatovaním,  že SB-M500 potrebujú pomerne málo a získate sústavy, ktoré môžu konkurovať  dnešným vo vyšších cenách.